Canonball: a szó ágyúgolyót jelent. A videók befejező, háton fekvő, nyújtó gyakorlatának testhelyzete, a neve onnan ered, hogy így hívják azt, amikor ebben a testhelyzetben valaki a vízbe veti magát, mint egy ágyúgolyó:
Pinfall: az edzés elején és végén, háton fekvő testhelyzet, felhúzott térdekkel.
Birkózásban használatos szó, azt a győztes manővert jelenti, amikor a vesztes vállait meghatározott ideig a földön tartja a győztes fél.
Table: jelentése asztal, és egyértelműen az asztal formájú testtartásra utal
Down dog: teljes neve a jógában "downward facing dog", azaz "lefele néző kutya" pozíció, amikor is a kutya előre lehajol a normál álló pozíciójából, így:
Ennél a gyakorlatnál a fejet a vállak-karok között kell tartani, és a sarkat lefele kell tolni, mintha a földbe szeretnéd szúrni.
Plank: a szó 'deszkát' jelent, gondolom ez arra utal, hogy az egész testet egy vonalban kell tartani a bokától a vállakig. Ez tulajdonképpen egy rövid ideig kitartott fekvőtámasz pozíció, egyenes térddel, derékkal, behúzott hasizmokkal ( ami a tartást is könnyíti, hiszen ez az erőközpontunk). DDP könnyített verziója letámasztott térddel történik, ilyenkor a térdtől kell a testnek egy vonalban lennie. A karok vállszélességben legyenek letámasztva.
Cobra: jóga pozíció, hason fekvésben tenyerünk a váll előtt van, alkarok a földön fekszenek, belégzésre felemeljük a törzsünket, kilégzésre visszaengedjük, ennek a jógában több változata van, a videón érdemes megfigyelni, hogy DDP mennyire nyomja ki magát az ő változatában.
Touchdown: ez az amerikai futballban használt kifejezés a gól, és földet érést jelent. De hogy függ ez össze a DDP YOGA touchdown pozíciójával? Férjem segített ki ebben a kérdésben: amikor az amerikai futballban a labda földet ér, bejutnak vele a 'kapuba', akkor a bíró következőképpen jelez:
DDP ezt a kifejeztést használja a karok oldalsó emelésére és leengedésére, természetesen mindezt dinamikus ellenállással. Úgy instruálja, hogy érezd úgy, mintha betonon, agyagon, vagy vízen keresztül próbálnád meg felemelni, vagy leengedni a karod, ezzel biztosíthatod a dinamikus ellenállást (dinamic resistance), és az izmok folyamatos feszítettségét.
Diamond cutter: jelentése "gyémánt vágó", a gyakorlat neve pedig DDP saját védjegyéről kapta a nevét, ezt mutatta mindig, mielőtt a ringbe lépett.
A 'Diamond cutter' gyakorlatot (hüvelyk és mutatóujjak összeillesztve, ujjak szétfeszítve) ezzel a kéztartással kell végezni, természetesen megfeszített izmokkal, főként ügyelve arra, hogy a fenekedet 'magad alá húzd', azaz a medencédet előre billentsd ( "tuck your tailbone" ), ezzel is védve a gerincedet a gyakorlat közben. A gyakorlat lenyújtásánál ügyelni kell arra, hogy a vállakat hátra feszítsd, miközben a mellkasod előre tolod ("shoulders back, chest out").
TD Side bends: sajnos a TD nem tudom mit jelent az elején, de a side bend jelentése oldalra hajlás, ahogy azt a gyakorlat is mutatja.
Huddle up: a szó jelentése összehúzódik, összezsugorodik. Ha a mozdulatot nézzük a videón, álló helyzetből valóban összehúzzuk magunkat. Ennek az elnevezésnek is lehet valami köze a futballhoz, mert a google ilyen képtalálatokat dobott ki: :-)
Bent legged bar back: hajlított láb egyenes háttal, nyújtott gerinccel, karokkal a térden támaszkodva.
Standing split: "álló spárga"
Runner's lunge: "futó támadóállás", kezdetben érdemes térdelve végezni, amíg a megfelelő erő és rugalmasság kialakul ( lehet használni a támaszkodáshoz eszközöket is, pl. tégla, vagy szék)
Supported lunge: "megtámasztott támadóállás"
DR rows: DR= Dinamic resistance, row=evezés, ezt a gyakorlatot a dinamikus ellenállásra koncentrálva végezzük, húzó és toló mozdulatot végzünk ellenállással, húzásnál mintha eveznénk (képzeletbeli gumikötelet húzol), tolásnál, mintha valami nehezet próbálnál eltolni
Take flight: azt hiszem ennek abból ered a neve, hogy úgy nézel ki, mintha repülőgép lennél :-), hátraviszed a karokat, mintha hátul egy nagy labdát akarnál megtartani
Superstar: :-))) nálunk a gyerekek kedvence!
Twisting lunge: kifordított támadóállás, ez is egy alap jógapozícióból ered, karok egyvonalban helyezkednek el 12 és 6 óránál
YRG punches: YRG ütések, természetesen dinamikus ellenállásra koncentrálva kell végezni, de azt gondolom a gyakorlat maga egyértelmű :-)
Space shuttle+ exploding touchdown: "űr járat" :-))) majd kilövés touchdown pozícióba, azaz hirtelen kell felállni a végén
Broken table: "törött asztal", ebben a testhelyzetben azt kell érezned mintha elől a kezeddel, hátul pedig a lábaddal el akarnál érni egészen a falig, nyújtott láb és kar a testtel egy vonalban van, nyakat is egy vonalban tartjuk, mert ha felemeled a fejed, nyakfájdalmad lehet! Támasztó kar a váll alatt. DR!!! itt is tetőtől talpig!
Folyt. köv.! :-)
Szia,
VálaszTörlésTD Side bends-nél a TD szerintem touch down lesz mert abbòl az állásból ered illetve amerikai fociba használják ezt a röviditést
Szia :-D Köszi!! Ez azóta már nekem is leesett, de nem is néztem vissza, mit írtam akkoriban ide. Köszi!!!!
TörlésSzia, tudod esetleg h.hol tudom megrendelni a cd- ket? Köszi
VálaszTörlés